Sunčani sat u Samoboru novi je dar Društva inženjera i tehničara grada Samobora gradu i građanima za gradski rođendan i novi projekt ove asocijacije koja na ovim prostorima djeluje 20 godina. O tom i drugim projektima DITS-a govorio je njegov predsjednik Stjepan Črnjak. Sunčani je sat predstavljen 16.10.2015. u sklopu gradskog komunalnog obilaska na Šetalištu uz Gradnu. Samoborski sunčani sat je, prema jednim pokazateljima 71., a prema drugoj bazi podataka 101. u Hrvatskoj – rekao je na otvorenju tajnik DITS-a Robert Obraz.
Sunčani sat je antička astronomska naprava, možemo slobodno reći i prvi znanstveni instrument, kojom se prati kretanje nama najbliže zvijezde, Sunca, po nebeskoj sferi. Sunce se, u odnosu na Zemlju, giba relativno te gledajući iz perspektive promatrača na Zemlji, tijekom jedne godine mijenja visinu svoje putanje po južnom dijelu nebeske sfere. Glavni dijelovi svakog sunčanog sata su: brojčanik, koji pokazuje dijelove dana (sate) te štap ili gnomon čija sjena pokazuje točno vrijeme.
Samoborski sunčani sat razlikuje se od ostalih izgrađenih sličnih satova u svijetu po tome što integrira dva različita sunčana sata: horizontalni i vertikalni sunčani sat u jednu arhitektonsku cjelinu. Većina sunčanih satova izrađena je ili u horizontalnoj ili vertikalnoj ravnini – ovisno o pristupu i astronomskim kalkulacijama, na tlu ili na pročeljima zgrada i stambenih objekata. DITS je u ovom projektu otišao korak dalje te spojio dva različita pristupa, interaktivni analematički horizontalni i klasični vertikalni sunčani sat u jednu zanimljivu arhitektonsku minijaturu koja uključuje mudre izreke poznatih astronoma zaslužnih za razvoj koncepta heliocentričnog sustava te haiku stihove s temom sunčanog sata, uklesane u pod.
Projekt „Sunčani sat u Samoboru“, kao i svi prijašnji projekti, nastao je volonterskim radom članova DITS-a, suradnjom s Poglavarstvom grada Samobora, te iznimnim doprinosom građana Grada Samobora koji uvijek podržavaju projekte DITS-a, bilo dobrovoljnim radom bilo financijskim ili materijalnim donacijama. Projekt „Sunčani sat u Samoboru“ financijski su potpomogli sljedeći donatori:
- Ivan Grgić
- Sanjin Mahović
- Franjo Lamot
- Dražen Lokmer
- Ante Radas
- Stjepan Črnjak
- Jasenka Bišćan
- Antun Bišćan
- Adolf Paar
- Franjo Švarić
- Dragutin Lokmer
- Branko Kolarek
- Vlado Herceg
- Mladen Dudaš
- Ivan Dolenac
- Marija Žitković
- Robert Obraz
- Josip Kumerički
Potporu u obliku donacija ovom projektu pružili su i poslovni subjekti s područja grada Samobora kao što su:
- AS Floor d.o.o.
- Klesarstvo Jerbić
- Cromatec d.o.o.
- Samoborka d.d.
- Iveković TZM
- Stolarija Andrašek
- Sampos d.o.o.
- Gabrijel-kop
- INOINOX
- Mapei Croatia d.o.o.
- Trasirka d.o.o.
- Elkoplast d.o.o.
Financijsku potporu projektu dala je Zajednica tehničke kulture Zagrebačke županije.
Velika hvala svim našim donatorima i sponzorima.
Svi dosadašnji projekti Društva inženjera i tehničara Grada Samobora predani su na korištenje gradu Samoboru kao javna dobra dostupna svima bez naknade, a koja slobodno koriste i građani i zainteresirani posjetitelji. Projekt „Sunčani sat u Samoboru“, kao i svi prethodni projekti ujedno su dio tehničkog i kulturno-povijesnog nasljeđa koje ostavljamo idućim generacijama.
U petak, 16.10.2015. godine u sklopu Smotre Zajednice tehničke kulture Grada Samobora održano je i predavanje o glavnim fazama projekta Sunčani sat u Samoboru, od faze inicijalne ideje do završnih faza građevinskih radova.
Robert Obraz – tajnik DITS-a